Adey MagnaClean Pro2 Magnetic Filter 22mm CP1-03-00022
Sale Sold out
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
Installer benefits
  • Captures magnetic and non-magnetic debris
  • Ultra-thin sheath enhances magnetite capture
  • In-line installation can be completed in just two minutes
  • 360° rotational valves providing multiple installation options
  • Bi-directional flow means either port can be an inlet, increasing flexibility
  • Removable sheath makes servicing quick and easy
  • Chemicals can be easily dosed directly into the canister
  • Low-profile drain valve designed for easier servicing
  • Rapid-fit connectors for faster servicing
Technical specification
Width 22 mm
Type Magnetic Filter
Maximum Pressure 6 bar
Maximum Flow Rate 50 l/min
Material Glass reinforced
nylonLength 195 mm
Height 195 mm